Jak założyć aukcję Internetową

Aby handlować w internecie, nie musimy od razu płacić za koszty utrzymania domeny czy sklepu internetowego. Podobnie jak w świecie rzeczywistym, możemy skorzystać z miejsca już dobrze znanego kupującym, z tzw. giełdy, i tam spróbować sprzedać nasze produkty. W internecie takie miejsce nazywa się aukcją internetową i jest swoistym rodzajem "targowiska", na którym wystawiane są najróżniejsze przedmioty - od banknotów z czasów PRL, aż po sprzęt, komputery czy nawet samochody.

KROK 1

Załóż konto

Aby rozpocząć handel na aukcji internetowej, należy dokonać rejestracji nowego użytkownika. Na stronie internetowej aukcji trzeba wypełnić formularz z danymi osobowymi. Firma prowadząca aukcję odsyła nam hasła, które umożliwią otwarcie konta i rozpoczęcie sprzedaży. Dla bezpieczeństwa hasła te przesyłane są pocztą tradycyjną, aby potwierdzić istnienie adresu korespondencyjnego sprzedawcy. Po aktywowaniu konta można rozpocząć wystawianie produktu na aukcji.

KROK 2

Ustal warunki transakcji

Na początek należy ustalić cenę produktu. Warto to zrobić, śledząc trwające lub zakończone aukcje podobnych przedmiotów. Ceny na giełdach internetowych są zazwyczaj sporo niższe od tych oferowanych w sklepach tradycyjnych i warto wiedzieć, jaką cenę za nasz towar skłonni są zapłacić kupujący. Sprzedaż możemy prowadzić poprzez licytację - wyznaczając cenę minimalną produktu oraz czas trwania licytacji lub ustalając cenę stałą. Niezależnie od wybranej przez nas formy sprzedaży sprzedawać możemy jedną lub więcej sztuk danego produktu. Na koniec musimy ustalić warunki płatności (możliwe są: zapłata kartą kredytową, przelewem z banków internetowych oraz za zaliczeniem pocztowym), sposób i koszty transportu. Chcąc handlować na aukcji internetowej, musimy liczyć się z opłatami za wystawienie towaru, a także z opłatami prowizyjnymi za sprzedaż. W przypadku giełdy Allegro.pl maksymalny koszt wystawienia produktu to 2 zł, natomiast prowizja po sprzedaży wynosi od 0,5 proc. do 4 proc. - w zależności od kwoty, jaką uzyskamy za towar.

KROK 3

Zaprezentuj towar

Najważniejszym etapem jest odpowiednie wystawienie towaru. W formularzu sprzedaży należy przyporządkować sprzedawany przez nas towar do kategorii, dzięki czemu kupujący będą mogli go odnaleźć np gdy naszym produktem jest sort odzieży używanej, należy wstawić taki produkt do kategorii odzież używana lub analogicznie meble do kategorii wyposażenie sklepów. Następnie musimy uwzględnić tytuł aukcji, najlepiej krótki i jasno określający sprzedawany przedmiot oraz opis produktu. Warto zadbać o stronę merytoryczną i graficzną opisu, tak aby z jednej strony był on konkretny i zrozumiały, z drugiej zaś przygotowany w sposób estetyczny. Umożliwią to odpowiednie narzędzia HTML dostępne w formularzu sprzedaży. Praktycznie niezbędne jest dodanie zdjęcia przedmiotu, tak aby kupujący mogli go również zobaczyć.

KROK 4

Skontaktuj się z nabywcą

W czasie trwania aukcji sprzedający otrzymuje na skrzynkę e-mailową informacje o tym, kto zalicytował, czy w końcowej fazie kupił produkt. Na specjalnej stronie można również śledzić trwającą aukcję lub dokonywać zmian w opisie produktu, jeśli jakieś istotne zapytania przyjdą do nas od licytujących nasz przedmiot nabywców. Po zakończeniu aukcji dane zwycięzcy/nabywcy naszego towaru można sprawdzić na stronie internetowej bądź otrzymać pocztą mailową. Należy już tylko skontaktować się z nabywcą i przesłać mu zakupiony towar. Szybkość reakcji sprzedających, zarówno na zapytania od klientów, jak również przy wysyłaniu towarów, jest bardzo istotna, gdyż dzięki specjalnemu systemowi punktacji uczestnicy transakcji oceniają się nawzajem. Dzięki temu przyszli nabywcy mogą sprawdzić naszą uczciwość i rzetelność.

Profesjonalna koszykówka lublin dla każdego.

Profesjonalna klimatyzacja daikin do twojego domu.

Zapisz się na wolontariat szczecin sportowy.

Najlepsze katalizatory piaseczno do twojego samochodu.

Funkcjonalne sklepy internetowe lublin - zamów już dzisiaj.

Zamów spawanie światłowodów kraków już dziś.